MENU

Najčastejšie otázky

Z našich skúseností už poznáme tie najčastejšie otázky našich zákazníkov. Nižšie nájdete zhrnutie odpovedí na tieto otázky.

FAQ

Štandardne sa na dodávané plastové prvky tvoriace dielo poskytuje záruka v dĺžke 24 mesiacov. Záručná doba začína plynúť od okamihu odovzdania diela. Záručná doba na montáž sa dohaduje taktiež na dobu 60 mesiacov počítanú od okamihu odovzdania diela. Záručná lehota na dodávku príslušenstva, ktoré spoločnosť Hm Windows s.r.o. k plastovým prvkom štandardne nedodáva, (napr. žalúzie, rolety, siete proti hmyzu a pod.), sa poskytuje na dobu 24 mesiacov počítanú od okamihu odovzdania diela.

Naše dlhoročné skúsenosti aplikujeme v prísnosti interných kontrol a tým garantujeme vysokú kvalitu našich výrobkov a dokladáme ju certifikátmi kvality. Naše výrobky sa snažíme vyrobiť a dodať v minimálnych možných termínoch dodania, čo predstavuje 2-4 týždne.

Všeobecné otázky

Rosenie okien spôsobuje vysoká vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá vzniká veľmi dobre tesniacimi oknami.

  • rosy na okne z interiérovej strany sa zbavíte vetraním. Sú dva spôsoby. Buď je to dlhodobé mikrovetranie – cez štrbinu medzi rámom a oknom, alebo nárazové vetranie, keď otvoríte okno dokorán
  • výhodnejšie vetranie, aj z hľadiska šetrenia energiou, je nárazové vetranie. Tento spôsob vetrania je potrebné opakovať aspoň 3 krát za deň.
  • ďalšou možnou príčinou rosenia okien je nesprávne umiestnenie radiátora
  • najviac sa rosia okná zo severozápadnej a severovýchodnej strany. Je to preto, že na tieto okná počas celého dňa nezasvieti slnko a prirodzene sa tak nezohrievajú.

Ak sa vytvára rosa vnútri v okne (medzi tabuľami skla) je to chyba výrobku a treba ho reklamovať.

Rosný bod alebo teplota rosného bodu je teplota, pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami (relevantná vlhkosť vzduchu dosiahne 100%). Ak teplota klesne pod tento bod, nastáva kondenzácia.

Vzduch za určitej teploty môže obsahovať iba určité množstvo vodných pár. Čím je teplota vzduchu vyššia, tým viac vlhkosti dokáže prijať. Ak sa vzduch začne ochladzovať, vodné pary začnú kondenzovať. Podmienkou je ale prítomnosť kondenzačných jadier. Rosný bod sa dá považovať za iné vyjadrenie absolútnej vlhkosti vzduchu.

Príklad:
Keď sa sprchujete, v kúpeľni stúpa teplota a vzdušná vlhkosť. Ak vlhkosť vzduchu dosiahne rosný bod, začne voda kondenzovať na zrkadle, ktorého teplota je nižšia ako teplota vzduchu (teplota zrkadla je nižšia ako hodnota rosného bodu). Ak sa po chvíli zrkadlo zahreje na teplotu okolia, zrazenie vodnej pary sa stratí.

Úplne vyhnúť roseniu sa nedá, dá sa mu však predísť správnym vetraním (cca 10 min., 3×/denne, okno otvorené dokorán), zvýšením teploty vzduchu v miestnosti a umožnením prúdeniu teplého vzduchu priamo na okno z vykurovacieho telesa (radiátor) umiestneného zvyčajne pod oknom (zakrytie radiátora širokou parapetnou doskou zvyšuje riziko rosenia).

Zvláštna poloha kľučky, ktorá umožňuje čiastočné vetranie miestnosti.

TEPELNÝ MOST – miesto, ktoré vedie teplo lepšie než jeho okolie. V prípade okna sa jedná o celý rám a okraj sklenenej výplne. Cieľom je teda zamedziť úniku tepla, touto slabinou tzn. prerušenia tepelného mostu.

Nové okná si žiadajú určité zmeny v návykoch. Vaše nové okná budú tesniť podstatne lepšie ako tie pôvodné. Preto je nutné prispôsobiť režim vetrania miestností novému stavu. Staré okná väčšinou netesnili nie len po stránke tepelnej, ale taktiež nimi prechádzal niekoľkonásobok odporúčaného množstva vzduchu. To malo za následok vysoké straty tepla ako prestupom, tak aj infiltráciou. Nové okná zamedzia obom únikom, určitú výmenu vzduchu je ale treba zachovať. To sa dá zaistiť niekoľkými spôsobmi. Ideálne je nútené, plne kontrolované vetranie s obmedzením tepelných strát, najjednoduchšie je pravidelné vetranie miestností, v ktorých pobývame.

Možností je niekoľko:

  • otvoreným oknom – vhodné na rýchle, krátkodobé prevetranie predovšetkým pri nízkych teplotách
  • sklopeným oknom – vhodné pre dlhodobé vetranie len pri vyšších teplotách, porovnateľných s teplotou v miestnosti
  • mikroventilácíou (štrbinové vetranie) – umožňuje vetrať víacmenej trvalo – hodí sa však len v určitom rozsahu teplôt

Nenašli ste čo ste hľadali?

náš blog

Najnovšie články

Zaoberáme výrobou, predajom a montážou plastových a hliníkových okien a dverí. Pôsobíme na SK trhu od roku 1993.

Odoberajte náš newsletter

Sledujte naše novinky.

Copyright © 2024 www.hmwindows.sk

Návrat hore